Tavla Nasıl Oynanır (Resimli-Videolu Anlatım)

Tavla nasıl oynanır diyorsanız bu konudaki en faydalı bilgileri yazımızdan alabilirsiniz. Tavla oyununu gerçek tavla yada internet üzerindeki online tavla sitelerinde oynayabilirsiniz. İnternet üzerindeki tavla oyununun kuralları bakımından gerçek tavla oyunundan hiç bir farkı yoktur.

Bir tavla tahtası üzerinde 24 rakam vardır ve oyuncular tavla pullarını bu rakamların üzerine denk gelecek şekilde dizerler. 2 kişiyle oynanan oyunda her iki oyuncunun da 15 pulu bulunur. Pullar oyunun başında belirli yerlere dizilir ve mücadele başlar. Oyunun amacı her bir oyuncunun kendisine ait olan pulları kendi toplama alanına toplaması ve buradan da son pula kadar bütün pulları dışarı almasıdır. Pullarının hepsini ilk dışarı alan oyuncu tavla müsabakasını kazanır.

Tavla Nasıl Oynanır

Tavlada Pulların Dizilimi

Tavlada pullara taş ismide verilir. Pullar aşağıdaki resimde görüldüğü gibi dizilir.

Tavla Dizilimi

Siyah pullara sahip oyuncu pullarını 19-24 rakamları arasındaki rakamlara toplar. Bu bölgeye siyah pulların sahibi oyuncu için toplama alanı denir. Beyaz pullara sahip oyuncu için ise 1-6 rakamları olan bölge toplama alanı sayılır. Tavlada pul dizimi oyunun başlangıcında bu şekilde yapılır.

Pulların İlerlemesi

Her oyuncu sırayla 2 zarı birlikte atar. Oyuncular zarların toplam sayısı kadar pullarını saat yönünün tersinde ilerletirler. Fakat zarların ikiside aynı rakam gelirse toplam sayının 2 katı kadar ilerleme olur. Örneklendirecek olursak siyah pullara sahip oyuncu 4-3 atarsa isterse 2 farklı pulu toplam 7 sayı olacak şekilde ilerletir. İsterse de 1 pulu toplam 7 sayı ilerletebilir.

Pulların İlerlemesi

Oyunun amacı ilk olarak pullarını toplama alanına getirmek olduğu için siyah pullara sahip oyuncu 1 rakamında bulunan 2 pulundan birini 5 hanesine diğerini ise 4 hanesine getirmesi uygun olacaktır. Bu hamleler yapıldıktan sonra sıra beyaz pula sahip oyuncuya geçecektir. Beyaz oyuncu için ise yine 4-3 zar attığını düşünürsek yine 24 rakamındaki 2 pulun 20 ve 21 rakamlarına getirilmesi uygun olacaktır. Oyuncular sırasıyla zar atar ve bu pullara göre pullarını oynatırlar. Unutulmamalıdır ki 2 siyah pul yada 2 beyaz pul üst üsteyse rakip oyuncu buraya kendi pulunu koyamaz. Lâkin tek pul varsa rakip oyuncuyu kırabilir. Bu durumda kıran rakibin pulu kırılan rakibin pulunun yerine kendi pulunu koyar. Pulu kırılan rakip ise bu pulunu zar attıktan sonra rakibinin toplama hanesine koyarak tekrar oyuna sokabilir.

Tavla Kuralları

Tavlada Kapı Alma

Tavlada kapı alma en önemli kuraldır. Çünkü rakip oyuncu sizin aldığınız kapı olan rakama pulunu getiremez. Oyun başladığında amacınız kapı almak olursa ve rakibinizi kendi toplama alanınızdaki bölüme hapsedebilirseniz yüksek ihtimal oyunu kazanırsınız. Bu bölümde kapılarınızı yan yana alabilirseniz rakibinize oynama alanı bırakmazsınız ve onu sıkıştırırsınız.

Tavlada Kapı Almak

Yukarıdaki resim tavlada kapı almak cümlesinin tam karşılığıdır. Sarı pullara sahip oyuncu 5 ve 7 numaralı hanelere kapı almış ve 1 numaradaki beyaz pulları alandan çıkmaması için sıkıştırmış durumdadır. Tavlada kapı almak en az 2 pulu üst üste getirerek rakibi engellemektir. Tavla Kuralları arasındaki en önemli hamledir.

Katlama Küpü

Profesyonel ve modern tavla oyunundaki önemli bir etkidir. Oyun devam ederken oyunu kazanacağını hisseden oyuncu rakibe katlama küpü gönderir. Bu karşıdaki rakibe ‘Ya oyunu kaybettiğini kabul et ya da devam eden oyunu 2 kat puan ile oynayalım’ demektir. Rakip katlama küpü gönderimini kabul eder ve oyunu kaybederse 2 puan kaybetmiş olur. Rakip katlama küpünü kabul eder ve oyunun seyri değişirse bu defa katlama küpü gönderme hakkı bu kişiye geçmiş olur. Böyle bir durumda katlama küpünü kabul eder ve yenilirseniz tam 4 kat puan kaybetmiş olursunuz.

Pulları Toplama

Oyuncular bütün pullarını toplama sahalarına topladıktan sonra zar atmaya devam ederek gelen zara göre pullarını tavla tahtasının dışına alırlar. Atılan zara göre pullar şu şekildeki örnekler gibi toplanır. 6-5 atıldığında 1 pul 6’dan 1 pul 5’den toplanır. 3-2 atıldığında 1 pul 3’den 1 pul 2’den toplanır. Bütün pullarını tavla tahtasının dışına ilk çıkaran kişi oyunu kazanır.

Mars Etmek

Mars etmek çok sık duyduğunuz bir deyiştir. Aslında rakibini marsa uçurmak anlamını taşır. Yani oynadığınız oyun ile rakibiniz çok bir hamle yapamadan size oyunu kaybeder. Teknik olarak ise Mars Etmek siz bütün taşlarınızı tavla tahtasının dışına aldığınızda rakibiniz henüz hiç taş almamışsa buna Mars Etmek denir.

İnternette Tavla Öğren

İnternette tavla öğrenmek istiyorum diyorsanız bu yazımız size oldukça iyi rehber olacaktır. İnternet üzerinde öğrendiğiniz tavla ile kendinizi geliştirmek için yine internet üzerinde online tavla siteleri içerisinde oyunlar oynamalısınız. İster karşınızda rakip bularak oynayın isterseniz de sisteme karşı oynayın. Rakibinizin her hamlesini inceleyin ve nasıl oynamaya çalıştığını iyi anlayın.

Öğrenilmesi Gereken Tavla Terimleri

Çift Atmak : Atılan 2 zarın aynı gelmesidir. Örneğin 3-3 atmak çift atmaktır.

Açık : Her hangi bir pulun kapı olmaması durumu. Yani tek başına kırılabilir olması durumu.

Gele Atmak : Rakibiniz toplama sahasında kapıları kapamışsa ve sizin elinizde kırık taşınız varsa gele atma olasılığınız çok yüksektir. Yani kapıdan dolayı kırık taşınızın oyuna girememesi demektir.

Pip Sayısı : Son pulunuzu alana kadar pullarınızı kaç hane ilerletmeniz gerektiğini gösteren parametredir. Modern tavla oyununda pip sayısı oyun esnasında yazmaktadır.

Zeki Müren Kapısı : Oyun başında atılan zar 6-4 gelmişse ve 2 hanesine kapı alınırsa buna Zeki Müren Kapısı denir.

Betboo giriş yaparak en güzel tavla oyunlarını oynayabilirsiniz. Betboo üyelik işleminizin ardından tavla oyununa giriş yapınız.

Tavla nasıl oynanır resimli anlatımın ardından yine videolu anlatım ile bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz.

Tavla Anlatımı Videolu

https://www.youtube.com/watch?v=ZCLmkM8XnKc


Benzer Videoları Google ile de bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir