POKER ELLERİ VE EL ÜSTÜNLÜKLERİ (RESİMLİ)

Birçok insanın tutkunu olduğu ve oynamaya başladıklarında büyük bir sabır ile oyuna devam ettikleri, her ne kadar kötü eller gelse dahi, nereye kadar kötü gelecek tabiri ile uzun süre oyun başında bekledikleri ve blöf olayının en çok yer aldığı oyuna poker oyunu denilmektedir. Online poker oyununda oyuncuların hem şansa ihtiyaçları, hem ciddi ve sabır içinde oynamaları, hem de oyunu oynayan oyuncunun tabiri yerinde ise renk vermemesi(elinin iyi ya da kötü olduğunu mimikleri ile bile belli etmemesi) gerekmektedir.

Poker oyununda elinizin durumu bir hayli önemli olmaktadır. Eliniz ile rakiplerinize üstünlük kurabilmek pokerin en fazla kazandıran durumu olmaktadır. Ancak elinizin üstünlüğünün önemli bir hal alabilmesi için, rakibinize de güzel bir el gelmesi gerekmektedir. Poker elleri sıralamasına göre rakibinize iyi, size de ondan daha iyi bir el geldiği takdirde yüksek meblağlar kazanmanız mümkün olabilmektedir. Yani pokerde sadece sizin elinizin iyi olması yetmemekte, poker el üstünlükleri ile rakibinizin de sizden bir derece düşük ama iyi bir ele sahip olması gerekmektedir. Rakibinizin sizi görmesi ve ortadaki paranın katlanması açısından bu durum büyük bir önem arz etmektedir.

Poker ellerini, poker el üstünlüklerine göre şöyle bir değerlendirelim:

Poker ellerinde en yüksek el flush royal adı ile adlandırılmaktadır. Flush royal, sırası ile as, papaz, kız, vale ve 10 kağıtlarının hepsinin aynı renkten olması ile meydana gelmektedir.

Flush royalden sonra en büyük poker eli, straight flush olmaktadır. Sıralı olarak ve aynı renkten oluşacak biçimde kağıtların sıralanmasıdır. Flush royaldeki gibi en yüksek kağıtların sıralanmasına gerek yoktur.

Straight flustan sonra en büyük poker eli, four of a kind, yani dörtlü, kare olmaktadır. Farklı 4 renkteki kağıttan aynılarının bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Yani 4 farklı renk ancak 4 aynı sayı, kağıt olmaktadır.

Dörtlü, kareden sonra en yüksek poker eli, full house olmaktadır.  3 aynı sayı veya kağıt değeri ile 2 aynı sayı veya kağıt değerinin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Örnek: As as as, papaz papaz(En büyük full house)

Flush, full housedan sonra gelen en büyük poker eli olmaktadır. Aynı renkten beş kağıdın bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Sayı değerlerinin sıralaması önemli olmamaktadır.

Flustan sonra gelen en yüksek poker eli, straight olmaktadır.  Rengi önem arz etmemek koşulu ile, sayı veya kağıt değerlerinin art arda sıralanması ile oluşmaktadır.

Straight elinden sonra gelen poker eli, three of a kind adı ile adlandırılmaktadır. Aynı sayı veya aynı değerdeki 3 farklı kartın bir araya gelmesi sonucu oluşmaktadır.

Three of a kind poker elinden sonra gelen el, two pairs adı ile adlandırılmaktadır. Ayını sayı veya aynı değerdeki iki kartın yan yana gelmesi ve iki grup oluşturması durumudur. Örnek: As as, papaz papaz(En yüksek two pairs)

One pair, two pairs elinden sonraki poker eli olmaktadır. Aynı sayı veya aynı değerdeki iki kağıdın bir araya gelmesi ile oluşmaktadır.

En düşük kazandıran poker eli ise high card olmaktadır. Hiçbir oyuncu da yukarıdaki ellerden biri yer almıyor ise; kağıdı en yüksek olan oyuncu eli kazanmaktadır. En büyük card is as olmaktadır.

Poker elleri sıralamasına göre, poker el üstünlükleri bu şekilde meydana gelmektedir. Aşağıdaki resimde yukarıda anlatılanları uygulamalı olarak görebilirsiniz. Poker oynamak isteyen okurlarımız sitemizdeki Adastars reklamlarına tıklayabilirler.

Poker Elleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir