Poker Elleri Sıralaması Ve Poker El Üstünlükleri

Poker elleri, poker oynamak isteyen herkes tarafından detaylıca bilinmelidir. Çünkü poker el üstünlükleri hakkında bilgi sahibi olmayan oyuncuların bu oyunu kazanma olasılıkları bulunmamaktadır. Her ne kadar bir şans oyunu olarak bilinse de poker aynı zamanda farklı unsurlar içeren bir oyundur.

Örneğin her şeyin öncesinde, pokerde kazanmak için tiyatro yeteneğinin iyi olması gerekir. Çünkü özellikle kapalı poker olarak bilinen Türk pokerinde mimiklerin savaşı söz konusudur. Bir sinir kontrolü, aynı zamanda taktik ve strateji oyunu olan poker, rakip bilinçaltının yönlendirilmesi ile kazanılır.

Fakat canlı casino oyunları arasında en bilinen ve en çok oynanarak kazandıran bu oyun için poker el üstünlüklerinin bilinmesi, oyunu kazanma şansı üzerinde her zaman önemli bir etkiye sahiptir. O halde poker elleri hakkında bilgileri edinmeye hemen başlayalım.

Poker Elleri Sıralaması

Poker elleri ve bu ellerin hangisinin diğerinden daha üstün olduğu hakkında bilgileri aktaracağız. Ancak profesyonel poker oyuncuları gibi bu oyundan zengin olabilecek de olsanız; pokeri güvenilir poker sitelerinde oynamanız gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde dolandırılma olasılığınız oldukça yüksektir.
Poker Elleri

■ Yüksek Kart: Poker elleri arasında yer alan en küçük eldir. High Card ya da Beş Benzemez adı ile de bilinir. Hiç bir oyuncuda per dahi oluşmamış ise elindeki en yüksek kart kombinasyonu olan oyuncu oyunu kazanır.

■ Per: Pair olarak da bilinen Per, bir elde, aynı kartın farklı renklerde iki şeklinin bulunması halidir. Yüksek kart kombinasyonundan daha değerli olsa da iki oyuncuda da per olması durumunda, yine yüksek per değerine sahip olan el oyunu kazanır.

■ Döper: Two Pair olarak da bilinen Döper, adından anlaşılacağı gibi iki tane per anlamına gelmektedir. Takdir edersiniz ki bu el perden daha üstündür. Ancak iki oyuncuda da aynı döper varsa, bu durumda beşinci kartı daha yüksek olan oyuncu oyunu kazanır.

■ Üçlü: Three Of A Kind olarak da bilinen Üçlü, Döper’den daha üstün poker elleri arasında ilk sıradadır. Perde iki aynı kartın farklı rengi yan yana iken, Üçlü’de üç tane aynı kartın farklı rengi yan yana gelmektedir.

■ Kent: Straight olarak da bilinmektedir. Rengine bakılmaksızın, beş kartın sıralı dizilişi olarak tanımlanmaktadır. Genellikle film sahnelerinde bu eli çok fazla duyarsınız. Pek çok oyuncu Kent ile kazanır ya da kaybeder.

 

■ Renk: Flush olarak bilinen Renk, sıralı dizilişine bakılmaksızın, elde aynı renk beş kartın bulunması halidir. Yani elinizde beş adet karo kart varsa Renk yapmış olursunuz. Ancak daha üstün poker elleri de bulunmaktadır.

 

■ Ful: Full House adı ile de bilinmektedir. Bu kart dizilimi, beş kartın bir per ve bir üçlü ile tamamlanmış halidir.

■Kare: Four Of A Kind olarak da bilinen bu elde, aynı kartın dört farklı renginin de elde bulunması durumu söz konusudur. Beşinci kartın önemi yoktur.

■ Floş: Straight Flush olarak da bilinen bu el dizilimi, poker elleri arasında en değerli elden bir düşük olan eldir. Aynı renk beş sıralı kartın yan yana gelmesi ile oluşturulur.

Pokerde En Yüksek El

■ Floş Royal: Royal Flush olarak da bilinen, pokerde en yüksek el, bir rengin, As ile başlamak üzere sıralı beş kartının yan yana gelmesi halidir. Pokerde en üstün el olarak da bilinmektedir.
Pokerde En Yüksek El

Poker elleri hakkında bilgi sahibi iseniz bu eli gördüğünüzde, oyunu kimin kazandığını açıkça algılarsınız. Eğer o el sizde ise oyunu kazandınız demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.